Szukając drogi do niezależności finansowej rozważamy różne opcje. Niektórzy zaczynają przygodę z inwestycjami, inni poznają świat bukmachera. Inni zaczynają grać w internetowych kasynach tracąc przy tym więcej niż zyskując. Są też tacy, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą. Jest to bardzo ciekawa opcja niezależnie od branży. W ten sposób można zarobić całkiem dużą ilość pieniędzy, ale przede wszystkim ma się świadomość budowania czegoś według własnej wizji i zarabiania takich pieniędzy na jakie zapracowało się samemu. Można zatem zadać pytanie, jak otworzyć firmę?

Pierwszym etapem powinno być zadanie sobie pytania, czego będą potrzebowali ludzie w przyszłości, co im może ułatwić życie, bądź co będzie zawsze niezbędne do ich życia. W dwóch pierwszych przypadkach należy wykazać się kreatywnym i racjonalnym myśleniem. Trzeba cały czas obserwować życie ludzi i zauważać czynności, z którymi borykają się na co dzień. Chcąc założyć firmę, która będzie się zajmowała czymś co będzie zawsze ludziom potrzebne do życia znalezienie pomysłu jest dużo łatwiejsze, jednak w dalszym etapie można napotkać na duże kłopoty ze zdobyciem pozycji na rynku, gdyż obecna konkurencja może być przeszkodą nie do obejścia.

Mając już pomysł na biznes i wybraną sferę działalności, warto przeprowadzić analizę potencjalnej konkurencji. Czyniąc to warto przejrzeć strony internetowe podobnych firm działających w rejonie i rozpisać sobie na kartkach, bądź w formacie cyfrowym, dane takie jak: obszar działania, wykonywane usługi, cena, warto również poszukać opinii na temat konkurentów na forach internetowych.

Następnie można zacząć pisać biznesplan i przeprowadzić analizę SWOT. Jeśli chodzi o biznesplan to jest to dokument, który opisuje daną działalność, produkt bądź usługę oraz cały proces wdrożenia działalności na rynek oraz środki finansowania. Są w nie również zawarte inwestycje, które będą wykonywane wraz z rozwojem firmy. Tworząc profesjonalny biznesplan należy zadać sobie pytania kto? co? jak? i za ile? Służą one do sprecyzowania celów na najbliższy czas i sposobów ich osiągnięcia. Jego najważniejszym składnikiem jest analiza finansowa projektu. Należy w niej zawszeć prognozę finansową, czyli ocenę czy wkład w dany projekt się zwróci oraz przy jakim przewidywanym czasie. W biznesplanie należy opisać działania marketingowe, reklamowe oraz sprzedaży tworząc pełną wizję rozwoju firmy. Każdy kto chce przejść do otworzenia firmy powinien zaopatrzyć się w taki właśnie biznesplan.

Analiza SWOT jest to technika analityczna, która jest stosowana w celu uporządkowania informacji. Polega ona na stworzeniu diagramu, w którym zostaną uporządkowane dane. Pierwszą kategorią są mocne strony (S – strengths), czyli wszystko co stanowi zalety naszej firmy. Następnie należy przeanalizować słabości (W – weaknesses), trzecią kategorią są szanse (O – opportunities), czyli wszystkie możliwości, które dają naszej firmie szansę na jakąś korzystną zmianę. Ostatnią kategorią są zagrożenia (T-threats), czy wszystko co stanowi dla przedsiębiorstwa możliwość niekorzystnej zmiany. Jeśli jakaś informacja nie nadaje się do wpisania do którejś z wymienionych kategorii jest ona uznawana za nieważną strategicznie i pomijana. Wynikiem analizy jest rezultat strategiczny, który wskazuje jaką strategię powinno przyjąć przedsiębiorstwo

Mając już ułożony plan firmy, przemyślaną strategię działania oraz jesteśmy pewni swego, można zacząć załatwiać formalności prawne. Po pierwsze należy udać się do urzędu miasta bądź gminy zaopatrzeniu w dowód osobisty oraz wniosek CEIDG-1. Wniosek może zostać wypełniony przez internet na odpowiedniej stronie internetowej, bądź w sposób tradycyjny, wypełniając go ręcznie. Istnieje również możliwość założenia firmy przez internet jednak jest wtedy wymagany podpis elektroniczny bądź profil zaufany. Jest to jednak związane z dodatkową pracą, przez co zaniesienie ręcznie wypełnionego wniosku wydaje się być szybsze. Założenie podpisu elektronicznego w dalszej działalności firmy może być konieczne, aby niektóre sprawy załatwiać szybciej. We wniosku CEIDG-1 należy zawrzeć następujące dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres wykonywania działalności, NIP, PESEL, nazwę firmy, rodzaj działalności, informacje na temat opodatkowania, aktualny US oraz informacje o przechowywaniu rachunków. W tym momencie firma zostaje zarejestrowana. Następnie należy udać się do ZUSu aby zgłosić przedsiębiorcę jako zgłoszonego. Należy tego dokonać w 7 dni od założenia firmy.

Następnie należy zaopatrzyć się w numer REGON. W tym celu trzeba udać się do Urzędu Statystycznego w przeciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku. Wtedy zostanie nadany przedsiębiorcy unikalny numer REGON, najczęściej proces trwa średnio 2 dni. Postęp można śledzić na stronie internetowej CEIDG.

Po uzyskaniu numeru REGON należy odwiedzić Urząd Skarbowy, Wniosek CEIDG-1 z wyborem formy opodatkowania powinien zostać już przetworzony. Nie ma odgórnego nakazu wizyty w US jeżeli nie ma się zamiaru zostać podatnikiem VAT. W przeciwnym wypadku należy wypełnić dokument VAT-R i zanieść go do Urzędu Skarbowego wraz z wpłaceniem 170 złotych na rzecz gminy.

Następnie pozostają formalności jak założenie firmowego rachunku bankowego oraz stworzenie unikalnej pieczątki. Posiadanie pieczątki nie jest jednak obowiązkowe. Może być to jednak przydatne w wielu czynnościach jak sporządzanie faktur bądź przy wizytach w urzędach. W zależności od branży może być wymagane posiadanie uprawnień bądź koncesji.

Po przejściu przez wszystkie kroki jesteśmy gotowi do rozpoczęcia naszej działalności. Jak widać nie jest to droga łatwa i krótka. Należy szczególną uwagę przywiązać do stworzenia biznesplanu i analizy SWOT aby mieć w pełni nakreślony obraz działania firmy. Po rozpoczęciu działalności należy pamiętać o odpowiednio zorganizowanej kampanii reklamowej, jednak od tego znaleźć można specjalistów. Osoby, które nie wiedzą jak otworzyć firmę, mogą przez ten tekst nabyć podstawową wiedzę na ten temat. Ważne aby stale się rozwijać i ciężko pracować, a sukces firmy będzie raczej pewny.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów