Przedsiębiorcy szukający źródła finansowania zewnętrznego mają do wyboru w dzisiejszych czasach kredyty bankowe, faktoring, leasing, środki unijne oraz pożyczki pozabankowe.
Najchętniej wybieranym sposobem są pożyczki i kredyty bankowe, jednakże często przedsiębiorcy skłaniają się ku leasingowi.
W leasing można wziąć wszystko: od zakupu praw autorskich, poprzez sprzęt biurowy do zakupu floty samochodów.

Zalety leasingu
Leasing jest atrakcyjny dla przedsiębiorców głównie ze względu na minimum formalności, jakie trzeba spełnić przy jego zaciąganiu. Po drugie, niewątpliwą zaletą leasingu (w szczególności leasingu operacyjnego) jest fakt, że całość płaconej raty, z odsetkami, można odliczyć sobie od podstawy opodatkowania. Do obniżenia podatku przyczyniają się także automatycznie pieniądze, które wydajemy na wpłatę inicjującą. Przedsiębiorcy mogą też w całości odliczać sobie VAT od rat leasingowych. Takich zalet nie ma na pewno kredyt bankowy. Raty kredytu bankowego nie stanowią żadnego kosztu, bo właścicielem przedmiotu, na który zaciągnęliśmy kredyt jest wciąż bank – aż do spłacenia ostatniej raty. Do momentu spłaty ostatniej raty bank może nam w każdej chwili odebrać spłacany przedmiot – ów przedmiot to zabezpieczenie banku na wypadek niespłacania przez nas zadłużenia.

Niestety jednak, istnieją odgórne ograniczenia związane z okresem trwania umowy leasingowej. Firmy leasingowe określają odgórnie limity czasowe – na przykład umowa leasingowa dla mebli nie może trwać w większości firm leasingowych krócej niż dwa lata.

Zdecydowanie krócej może trwać umowa drugiego rodzaju leasingu – leasingu finansowego. Tutaj umowa może trwać już tylko sześć miesięcy, w zależności od preferencji obu stron. Jednakże w przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca zobowiązany jest opłacić cały należny VAT z góry w momencie odbierania przedmiotu leasingowego. W tym przypadku przedsiębiorca staje się też właścicielem sprzętu natychmiast po opłaceniu VAT.
Leasing finansowy nie daje także możliwości odliczania sobie rat leasingowych od podatku dochodowego. Odliczeniom podlegają tylko części odsetkowe wpłat.
Dlatego też, jeśli nie jesteśmy płatnikami VAT, lepszym rozwiązaniem niż leasing będzie pożyczka z banku.

Leasing a pożyczka z banku
W przypadku pożyczki z banku własność ustanawiana jest na pożyczkobiorcy natychmiast po zakupie przedmiotu za gotówkę uzyskaną z banku. W przypadku leasingu natomiast właścicielami przedmiotu leasingowanego jesteśmy dopiero wtedy, kiedy spłacimy wszystkie bez wyjątku raty leasingu.

Dlaczego leasing jest tak popularny wśród przedsiębiorców?
Leasing cieszy się popularnością szczególnie wśród tych przedsiębiorców, którzy mają problemy z uzyskaniem kredytów. Problemy z uzyskaniem kredytu natomiast ma duża część firm w Polsce – wszystko ze względu na to, że banki mają dość wyśrubowane wymagania względem polskich przedsiębiorców. Poza tym, niewątpliwą zaletą leasingu jest minimum formalności na starcie oraz zdecydowanie bardziej zindywidualizowane podejście do klientów, które prezentują firmy leasingowe. W przypadku banków niestety nie można liczyć na tak dobrą opiekę nad pożyczkobiorcą. Dość wspomnieć tutaj o firmach leasingowych, które na przykład potrafią dostosowywać się w ustalaniu harmonogramów spłat do sezonowości w określonych branżach.

Firmy leasingowe często nawiązują współpracę z producentami oraz dostawcami sprzętów, które interesują leasingobiorców. Warto zwrócić uwagę na takie firmy w procesie robienia rekonesansu na rynku finansowym.

Usługi dodatkowe oferowane przez leasingodawców
Firmy leasingowe, które walczą o klientów, proponują coraz częściej dodatkowe usługi w ramach nawiązania umowy leasingowej. W efekcie przedsiębiorcy mogą liczyć na uzyskanie dodatkowych ubezpieczeń, pakietów assistance lub dodatkowych usług, których celem jest wspomaganie biznesu.
Firmy leasingowe w ostatnich latach znacząco rozwinęły swoją działalność i dziś, w porównaniu z tym co działo się jeszcze 10 lub 15 lat temu, są bardziej skłonne do angażowania się w ryzykowne inwestycje.
Niebagatelnym udogodnieniem, jakie udostępniają swoim klientom firmy leasingowe jest możliwość swobodnego zmieniania sobie wysokości wpłacanej raty w każdym kolejnym miesiącu. Oznacza to, że jeśli mamy gorszą sytuację w firmie, to chwilowo możemy obniżyć sobie wysokość raty do minimum. Wszystko oczywiście przy założeniu, że w następnych miesiącach wyrównujemy zaległości.

Kto może uzyskać leasing w Polsce?
Leasing to instrument finansowy, po który może sięgnąć każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, każda spółka (niezależnie do tego czy to spółka jawna, czy partnerska) lub instytucja państwowa.

Jakie kryteria doboru klientów obierają firmy leasingowe?
Mimo że formalności związane z podejmowaniem umowy o leasing są uproszczone, to nie należy spodziewać się, że firmy leasingowe są chętne nawiązywać umowy leasingowe z każdym chętnym podmiotem.
W ocenie naszego wniosku istotną rolę będzie odgrywał okres istnienia naszej firmy oraz nasze uogólnione w ostatnich latach wyniki finansowe. Należy jednakże tutaj wspomnieć, że firmy leasingowe, mimo że biorą pod uwagę staż działania firmy i jej kondycję finansową, to są zdecydowanie mniej restrykcyjne w ocenie niż banki. Dlatego nawet młoda firma może liczyć na niewielki leasing na niezbędny do działania samochód. W banku niestety tak młoda firma może tylko pocałować przysłowiową klamkę.
Niestety jednak nie unikniemy, jako przedsiębiorcy, konieczności spełnienia podstawowego wymogu, jaki stawia każda firma leasingowa wobec swojego potencjalnego klienta starającego się o leasing – nie możemy zalegać ze składkami ZUS ani nie możemy być zadłużeni w Urzędzie Skarbowym.

Jak widać więc, leasing jako usługa finansowa ma mnóstwo zalet, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorcy. Nie bez powodu jest to jedna z głównych form finansowani
a zewnętrznego w polskich przedsiębiorstwach. Jednakże podejmując decyzje o tym jak finansować nasze aktywa w firmie, przeanalizujmy bardzo dokładnie sytuację firmy oraz dopasujmy do niej odpowiedni produkt finansowy, nie zważając na statystyki.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów